Vill du vara med på våra aktiviteter? Klicka här för info om hur du anmäler till våra träningsgrupper
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna vi får angående träningsterminen för träningsgrupperna
Klicka här för att ta dig till kalendern där du ser tillgängliga kalastider i T1-hallen. Tänk på att boka i god tid!
Ledarrollen innebär att man har ett ansvar mot föreningens, föräldrarnas och gymnasternas förväntningar och krav när man planerar och genomför en träning för att föreningen och gymnasterna ska kunna utvecklas.
Alla föreningens huvudledare ska helst ha fyllt 18 men minst 16 år och genomgått basutbildning enligt Svenska Gymnastikförbundets normer. Hjälpledare kan man bli från det att man fyllt 13 år.
Vi söker dig som:
Vi erbjuder dig som ledare utbildning både internt och genom Svenska Gymnastikförbundet, ett profilpaket med en ledartröja och väska att använda vid träningen samt ett arvode för de timmar du lägger ner i hallen.
Det är främst ledare till barn och ungdomsgrupper vi söker, men har du kunskaper inom Parkour, Artistisk gymnastik eller Truppgymnastik så ser vi till att du får de utbildningar som behövs för att kunna leda dessa grupper.
Vi är flexibla med dager och tider beroende på vad som passar dig.
Vid frågor kontakta Kansliet på kansliet@nikegymnasterna.com
Visa detta inlägg på Instagram Ett inlägg delat av Nikegymnasterna (@nikegymnasterna)
Ett inlägg delat av Nikegymnasterna (@nikegymnasterna)
Under trupp SM i Västerås så deltog 4 gymnaster från GF Nikegymnasterna i laget Teamgym LIT som är ett samarbete mellan LUGI GF i Lund, Nikegymnasterna och GK Splitt i Ystad.
Helgrymma prestationer och efter första poolen låg de på en fjärde plats, men efter andra poolen så slutade de på en 9:e plats. Till finalen imorgon går de 6 bästa lagen så dessvärre blev det ingen final detta SM.
Heja Therésia Williamsson, Agnes Thörnblad, Luka Gustainyte och Rebecca Wikström samt deras grymma tränare Lina och Sara Andersson!